„ABC MOCARZA”

2 listopada 2016
„ABC MOCARZA”

Dnia 27.10.2016 r. w naszej bursie gościliśmy aktorów z Agencji Artystycznej „Galana”, którzy przyjechali do nas, aby zaprezentować spektakl profilaktyczny pt. „ABC Mocarza” dotyczący dopalaczy. Wydarzenie to stanowi część programu profilaktycznego realizowanego w naszej placówce.

„ABC Mocarza” to przedstawienie profilaktyczne, poruszające problem związany z tzw. dopalaczami. Problem ten stał się głośnym tematem medialnym ze względu na drastyczne skutki ich zażywania w postaci poważnych powikłań zdrowotnych, a nawet śmierci. Spektakl porusza również zagrożenie innego groźnego uzależnienia jakim jest alkoholizm. Przede wszystkim jednak ukazuje problem agresji i przemocy będących skutkami wielu różnych uzależnień.

W przedstawieniu opisane jest życie pary małżeńskiej Roberta i Ani, o ustabilizowanej sytuacji materialnej i rodzinnej. Jednak ich sielankowe życie zaczyna się chwiać z powodu nadużywania alkoholu przez Roberta. Następnie jego zachowanie typu agresja, zmiana nastroju, omamy, zaczyna bardzo niepokoić Anię. Następstwem jego nałogów jest utrata pracy. Ania odkrywa, że powodem tych zachowań są dopalacze. Postanawia mu pomóc…

Spektakl doskonale odzwierciedla trudności z jakimi przychodzi się zmierzyć tym, których bliscy zażywają środki psychoaktywne i jak poważny jest to problem. Dla naszych wychowanków była to bardzo ciekawa i przystępna forma zajęć profilaktycznych, dlatego sztuka spotkała się z pozytywnym odbiorem.