Jubileusz 15-lecia Bursy. 27.XI.2015 r.

28 listopada 2015
Jubileusz 15-lecia Bursy. 27.XI.2015 r.

27 listopada 2015 r. był dla nas wyjątkowym dniem: obchodziliśmy jubileusz 15-lecia Bursy Szkolnej. Była to okazja do wspomnień. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym przeżyło się część życia. Dostrzeganie upływu czasu jest cudownym darem dojrzałości. Dzień ten skłaniał do refleksji i kreślenia planów na przyszłość.
Spotkaliśmy się z licznymi wyrazami sympatii. Były życzenia, gratulacje, kwiaty.

W swoim wystąpieniu Pani dyrektor Małgorzata Rybicka przybliżyła między innymi, wydarzenia i fakty z kart historii. Bursa to nie tylko placówka. To drugi dom całej naszej młodzieży- uczniów szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych. Na co dzień oprócz całodobowej opieki pedagogicznej, wyżywienia czy pomocy w nauce, uczniowie mają możliwość rozwijania swoich pasji i talentów.

Swoją obecnością zaszczycił nas Starosta stargardzki Ireneusz Rogowski.

Udział w uroczystości wzięła również pierwsza dyrektor bursy pani Joanna Kuc. Obecni byli także dyrektorzy szkół do których uczęszczają nasi wychowankowie oraz przedstawiciele instytucji, z którymi współpracujemy.

Mieliśmy okazję wysłuchać zaproszony chór  Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem p. Marii Pyry.

Po części oficjalnej zaprezentowano program artystyczny, który w sposób żartobliwy przybliżył wszystkim zgromadzonym obraz naszej bursy:

„ Stoi w Stargardzie kawał budynku, stoi choć prawie nie ma już tynku,

Choć ledwo zipie, choć ledwo sapie, ale dzieciaki z okolic łapie (…)”

 

Ten niecodzienny spektakl wraz z prezentacją multimedialną przygotowali wychowawcy bursy we współpracy z wychowankami. Z wielkim zaangażowaniem zaprezentowała go młodzież. Po uroczystej akademii goście i absolwenci udali się na poczęstunek.

Powróciły wspomnienia lat spędzonych w bursianych murach. Przybyli na uroczystość, zostali zaproszeni do zwiedzania bursy i obejrzenia przygotowanych na tę okoliczność materiałów. Aby ułatwić gościom podróż sentymentalną w przeszłość, przygotowaliśmy wystawę fotograficzną – „Życie Bursy Szkolnej w obiektywie”, a także wystawę prac plastycznych i rękodzieła plastycznych i rękodzieła artystycznego wychowanków bursy. Szczególnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się stare kroniki.

Ileż wzruszeń i radości dostarczyło oglądanie zdjęć koleżanek i kolegów, odczytywanie wpisów w Złotej Księdze. Jubileusz to również okazja do zaprezentowania osiągnięć wychowanków w sporcie. To dyplomy, medale i puchary uzyskane przez młodzież w minionych latach.

Atmosfera i nastrój tej uroczystości pozostaną na długo w pamięci wszystkich. 15- lecie Bursy Szkolnej było wspaniałą okazją do snucia refleksji
i wspomnień dotyczących losów osób związanych z naszą placówką.

Młodość, beztroska, wspaniali przyjaciele, to głęboko wyryte w sercu niezatarte wspomnienia. To przecież najpiękniejsze lata w życiu każdego człowieka, do których powraca się z radością i rozrzewnieniem!

W imieniu nauczycieli, pracowników i wychowanków  naszej bursy dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszowych za życzenia i pamięć o nas.