JAK ZAAKCEPTOWAĆ SILNE EMOCJE NASTOLATKÓW?

13 maja 2020
JAK ZAAKCEPTOWAĆ SILNE EMOCJE NASTOLATKÓW?

Akceptowanie silnych emocji nastolatków nie jest łatwe, bardzo często rodzice czują się bezradni. Nawet jeśli rodzice rozumieją przyczyny trudnych emocji u swoich dzieci i są wobec nich empatyczni to sytuacje trudne się powtarzają. To zupełnie normalne, że chcielibyśmy pomóc naszemu dziecku, aby czuło się lepiej, jednak musimy być świadomi, że nie możemy zamienić emocji nastolatka na inne. Bardzo często najlepsze co możemy zrobić, to towarzyszyć dziecku w jego przeżyciach. Rodzic, który potrafi akceptować i tolerować emocje nastolatka, pokazuje mu, że nie dzieje się z nim nic złego i że można nauczyć się przeżywać swoje uczucia. Odczuwanie żalu, smutku, szczęścia, złości czy radości jest naturalnym i bardzo ważnym aspektem naszego życia. Nastolatkowie, którzy nie umieją akceptować swoich emocji, wypierają je lub uważają, że odczuwanie jest czymś złym, są bardziej narażeni na nieadaptacyjne sposoby radzenia sobie z napięciem, a także częściej są skłonni do zachowań autodestrukcyjnych. Dlatego reagowanie na emocje i zachowanie dziecka jest bardzo ważnym zadaniem rodzica. Wymaga się od niego analizy sytuacji, przemyślanej reakcji i elastyczności w działaniu. Dlatego istotne jest, aby potrafić pohamować impulsywne i automatyczne reakcje.

 

W jaki sposób możemy pomóc dziecku w przeżywaniu emocji:

  • Postaraj się nie moralizować, nie podsuwać rozwiązań, nie ględzić
  • Parafrazuj opis emocji dziecka
  • Pozwól dziecku się wygadać , słuchaj go bardzo uważnie
  • Zaproponuj zrobienie czegoś razem (np. spacer)
  • Posiedź z dzieckiem
  • Pomoże wszystko co werbalnie i niewerbalnie zakomunikuje nastolatkowie: „Twoje emocje są dla mnie ważne, masz prawo je czuć, będę Ci towarzyszyć w ich przeżywaniu tak, jak chcesz i tak długo, jak potrzebujesz.”

 

Polecam rodzicom zapoznanie się z wykładem „Świat z perspektywy nastolatka”. Z wykładu dowiemy się, z jakimi wyzwaniami rozwojowymi zmaga się nastolatek oraz zobaczymy jak wygląda rzeczywistość z jego perspektywy.  Poszerzymy wiedzę o najczęstszych trudnościach, jakie mogą pojawić się w tym okresie oraz o tym, jak sobie z nimi radzić.  W wykładzie padły również pytania na temat: jakie potrzeby mogą dominować u nastoletnich dzieci oraz co robić, aby skuteczniej się z nimi komunikować i lepiej je rozumieć.

 

 

Pozdrawiam serdecznie, wych. Patrycja Zajdel 😊