BEZPIECZNE WAKACJE

10 czerwca 2020
BEZPIECZNE WAKACJE

Rok szkolny powoli dobiega końca…

Zbliżają się wakacje, czyli okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, relaks i drobne szaleństwa. Nie mamy obowiązków związanych ze szkołą i nauką, więc możemy  planować najróżniejsze przygody, w których będziemy brać udział. Jednak wszyscy musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo.

 

 

Jak powinniśmy postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami? Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa:

  1. Okres wakacji to czas wyjazdów turystycznych. Wakacje umożliwiają zawieranie nowych znajomości sprzyjających często przypadkowym kontaktom seksualnym, które zwiększają ryzyko zakażenia wirusem HIV.
  2. Alkohol i narkotyki prowadzą do zagrożenia zdrowia a nawet życia, ponadto mogą sprawić, że staniesz się ofiarą lub sprawcą aktów przemocy.
  3. Pamiętaj, zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów –przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz częstsze. Po takich substancjach łatwo możesz stracić samokontrolę.
  4. Dbaj o higienę osobistą, myj i dezynfekuj ręce, zachowaj dystans społeczny, unikaj zatłoczonych miejsc. Pamiętaj wirus nie zniknął!
  5. Korzystaj tylko z kąpielisk odpowiednio zorganizowanych. Mimo, że umiesz pływać, nie przeceniaj swoich umiejętności!
  6. Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu –noś nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, stosuj kremy z flirtami ochronnymi.
  7. Noś odpowiednią odzież w lesie zakrywającą jak najwięcej części ciała. Po wizycie w lesie dokładnie obejrzyj całe ciało. Jeżeli zauważysz kleszcza, natychmiast delikatnie go usuń.
  8. Nie przechowuj poza lodówką środków spożywczych łatwo ulegających zepsuciu (ciastek z kremem, jogurtów, kefirów, serków, wędlin) -może spowodować to wystąpienie zatrucia pokarmowego.
  9. Prowadź i propaguj zdrowy styl życia- odżywiaj się racjonalnie, bądź aktywny ruchowo, dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych.
  10. Przebywając na wakacjach w swoim postępowaniu kieruj się zawsze zdrowym rozsądkiem.

 

W imieniu swoim i wszystkich Wychowawców życzę Wam radosnych, bezpiecznych wakacji.

Do zobaczenia we wrześniu!

Aneta Kaproń