binary option contest 2018 opções binárias f na binary simple strategy binary options contact shalini ahuja who is expert binary option olymp trader ayrex binary options review traders de opções binárias kisah sukses di binary option

11 listopada 2020 – Narodowe Święto Niepodległości

9 listopada 2020
11 listopada 2020 – Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości 2020 jest oczywiście upamiętnieniem wydarzeń, które miały miejsce w 1918 roku. Właśnie wtedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Przypomnijmy, od 1795 do 1918 roku Polska znajdowała się pod zaborami.

1 listopada jako Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski. Władze II RP postanowiły tak uczcić i upamiętnić objęcie władzy w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego. Listopad był szczególnie ważnym miesiącem. 10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski powrócił do Polski, a następnego dnia – czyli właśnie 11 listopada – odebrał naczelne dowództwo od Rady Regencyjnej nad podległym jej Wojskiem Polskim. W tym samym czasie doszło do zawarcia rozejmu w Compiegne i zakończenia I wojny światowej.

To data symboliczna. Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Nie było obchodzone jednak długo. Ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku zostało zniesione. Przywrócono je dopiero w 1989 ustawą w okresie transformacji systemowej.

11 listopada zachęcam do wspólnego oglądania Wirtualnego Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Dzięki relacji online do wydarzenia każdy może dołączyć. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal lub stronę jednego z partnerów, np. Interia.pl czy stronę wybranego dziennika ogólnopolskiego lub regionalnego grupy Polska Press i uruchomić transmisję na żywo przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”.

 

Materiał przygotowała Sylwia Herba