Narodowe Święto Niepodległości 2020 jest oczywiście upamiętnieniem wydarzeń, które miały miejsce w 1918 roku. Właśnie wtedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Przypomnijmy, od 1795 do 1918 roku Polska znajdowała się pod zaborami.
1 listopada jako Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski. Władze II RP postanowiły tak uczcić i upamiętnić objęcie władzy w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego. Listopad był szczególnie ważnym miesiącem. 10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski powrócił do Polski, a następnego dnia – czyli właśnie 11 listopada – odebrał naczelne dowództwo od Rady Regencyjnej nad podległym jej Wojskiem Polskim. W tym samym czasie doszło do zawarcia rozejmu w Compiegne i zakończenia I wojny światowej.
To data symboliczna. Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Nie było obchodzone jednak długo. Ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku zostało zniesione. Przywrócono je dopiero w 1989 ustawą w okresie transformacji systemowej.
11 listopada zachęcam do wspólnego oglądania Wirtualnego Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Dzięki relacji online do wydarzenia każdy może dołączyć. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal lub stronę jednego z partnerów, np. Interia.pl czy stronę wybranego dziennika ogólnopolskiego lub regionalnego grupy Polska Press i uruchomić transmisję na żywo przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”.
Materiał przygotowała Sylwia Herba