Zabawa koła sportowego

20 maja 2020
Zabawa koła sportowego

W dalszym ciągu mamy stan pandemii. Pozytywne jest to, że coraz więcej krajów znosi obostrzenia związane z korona wirusem w tym Polska. Powoli zaczynamy widzieć światełko w tunelu, które daje nadzieję na powrót do normalnego funkcjonowania, jakie było przed globalnym atakiem infekcji korona wirusa. Ostatnio naukowcy odkryli, że podawane do oskrzeli kombinacja nanoprzeciwciał wytwarzanych przez organizm lamy mogłaby chronić przed atakiem SARS-CoV-2. Aby zwalczać patogeny takie jak bakterie czy wirusy, lama (oraz inne wielbłądowate, na przykład alpaka) wykorzystuje nie tylko przeciwciała podobne do ludzkich, ale także znacznie mniejsze od nich nanoprzeciwciała. To małe białka, posiadające wszystkie strukturalne i funkcjonalne właściwości łańcucha ciężkiego typowych przeciwciał. Naukowcy z University of Texas w Austin, National Institutes of Health oraz belgijskiego uniwersytetu w Gandawie połączyli dwa wyizolowane od lamy nanoprzeciwciała, tworząc przeciwciało, wiążące się z białkiem tworzącym charakterystyczne dla SARS-CoV-2 koronawirusa wypustki. Dzięki temu wirus utracił zdolność do atakowania komórek. Naukowcy próbują lepiej poznać te mechanizmy. Na razie przygotowywane są badania przedkliniczne na zwierzętach, takich jak chomiki lub małpy Przeciwciała można by wykorzystać także do leczenia osób, które już zachorowały, aby złagodzić przebieg choroby.

 

Podawanie nanoprzeciwciał bezpośrednio do oskrzeli mogłoby być szczególnie pomocne w przypadku najbardziej narażonych grup – na przykład osób starszych, nie zawsze w pełni reagujących na szczepionki czy też pracowników opieki zdrowotnej. Wynika z tego, że alpaki są jedną z naszych nadziei na lepszą przyszłość.

Z optymizmem i nadzieją przystępujemy do trzeciego wyzwania:

 

Wyzwanie sportowe nr 3.

„Stanie na rękach”

Stanie na rękach wydaje się być banalnym zadaniem, jeżeli patrzymy na tą sztukę akrobacji z boku. Jednak, gdy sami próbujemy stania na rękach, to mamy małe problemy. Sztuka stania na rękach, wymaga wielu ćwiczeń i wzmacniania poszczególnych mięśni. Należy regularnie wykonywać ćwiczenia na mięśnie rąk i mięśnie brzucha oraz trenować równowagę. Stanie na rękach wymaga właściwej pracy mięśni ciała i odpowiedniego ustawienia szkieletu. Jako ćwiczenia przygotowawcze polecamy: plank (inaczej deska), hollow body, L-handstand,. Wykonanie ćwiczenia: stań przodem do ściany w takiej odległości, by nie uderzyć o nią głową podczas wyskoku, i połóż dłonie na podłodze, na szerokość barków. Przenieś barki nad dłonie, podnieś kolana w górę, odepchnij się rękami od podłogi i schowaj głowę między ramiona tak, aby bicepsy obejmowały twoje uszy z dwóch stron. Patrz między kciuki, nie przed siebie. Gdy ustawisz ramiona we właściwej pozycji, zepnij mięśnie brzucha i wciśnij mocno żebra do kręgosłupa ‒ praca mięśni korpusu ma być analogiczna do tej, nad którą pracowaliśmy wykonując pozycję hollow body. Dobrym ćwiczeniem jest stanie przy ścianie z opieraniem o nią tylko jednej nogi. Aby wykonać ćwiczenie, podejdź do ściany i stań przodem do niej. Połóż dłonie na podłodze tak, aby odległość między nimi a ścianą była równa odległości między twoim kolanem a podstawą stopy. Stanie na rękach to wspaniała przygoda i doskonała zabawa. Nie frustruj się, jeśli coś ci nie wychodzi, albo nie masz siły. Pamiętaj o utrzymaniu ciała w pozycji prostej. …do dzieła!!!!.

 

 

UDAŁO SIĘ!

Wychowawcy: Zbigniew Urbański, Kazimierz Wierzbowski